Gdzie się spotykamy?

Zapraszamy na lekcje i warsztaty muzealne dla dzieci i młodzieży do Domu Przyrodników, charakterystycznego budynku z wieżyczką przy ul. Mariackiej 25/26. Mieści się tu siedziba Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

Dlaczego warto nas odwiedzić?

Nasze zajęcia znakomicie rozszerzają standardowy program nauczania. Obejmują one zakres tematyczny od najdawniejszych dziejów ludzkości po historię XVII-wiecznego Gdańska. Podczas spotkań uczestnicy mają możliwość zapoznania się z oryginalnymi zabytkami archeologicznymi.

Program zajęć

Dla różnych grup wiekowych przygotowany został osobny program spotkań do wyboru. Oto on:

 

KLASY I-III SZKÓŁ PODSTAWOWYCH [pobierz pdf]

Zajęcia HISTORIA JEDNEGO GARNKA doskonale wprowadzą was w temat archeologii. Dowiecie się kto to jest archeolog i jak wygląda jego praca na wykopaliskach i w muzeum oraz co to są zabytki i jaką drogę pokonują od wydobycia ich z ziemi do umieszczenia na wystawie. W drugiej części lekcji zapoznacie się z życiem ludzi prehistorycznych (polowanie, wytwarzanie narzędzi krzemiennych, sztuka naskalna, wyrób i przeznaczenie naczyń ceramicznych). Uzupełnieniem lekcji będzie z kolei lepienie z plasteliny lub rysowanie.

Jesteście ciekawi jakie są legendarne początki miasta? Dowiecie się tego na spotkaniu zatytułowanych KTO MIESZKAŁ W DAWNYM GDAŃSKU. Przy okazji poznacie postać Świętego Wojciecha i posłuchacie o Tysiącleciu Gdańska. Inne zagadnienia poruszone na lekcji to: Gdańsk wczesnośredniowieczny – gród i jego mieszkańcy, a także najstarsze zawody: kowal, garbarz, szewc itd. Lekcję mogą zakończyć zajęcia plastyczne z rysowania.

Na tej lekcji zgłębicie TAJEMNICE BURSZTYNU. Dowiecie się jak powstaje oraz jakie są jego właściwości – zaprezentujemy wam zarówno legendy, jak i fakty na ten temat. Posłuchacie ponadto o bursztynie jako elemencie świata natury (inkluzje, czyli ciała obce zatopione w minerale, np. komar) oraz świata kultury (amulety i handel). Na zakończenie spotkania odbędzie się archeologiczne rysowanie lub wycinanie.

Jeśli macie w sobie żyłkę odkrywcy – świetnie trafiliście! Na tej lekcji bowiem ODKRYWAMY PRADAWNĄ AFRYKĘ. Zapoznamy was tutaj z życiem na pustyni i kulturą dawnego Sudanu. Pokażemy wam przykłady rytów naskalnych, a w ramach warsztatów – stworzymy własne.

Pod powierzchnią ziemi potrafią kryć się prawdziwe cuda. Dowiecie się tego na lekcji SKARBY UKRYTE W ZIEMI. To tutaj odpowiemy wam na pytanie: co to jest dziedzictwo archeologiczne i dlaczego należy je chronić? Podamy przykłady zabytków archeologicznych z regionu Pomorza, a także zapoznamy was ze sposobem postępowania w trakcie przypadkowego odkrycia. Na zakończenie lekcji odbędzie się quiz na temat "Archeologia – prawdy i mity", lub szkolenie małych odkrywców.

 

KLASY IV-VI SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I SZKOŁY PONADPODSTAWOWE [pobierz pdf]

Lekcja PODRÓŻ W DAWNE CZASY przejrzyście uwypukli wam różnice i podobieństwa między historią i archeologią. Dowiecie się jakie są rodzaje źródeł, z których można korzystać podczas zgłębiania wiedzy o przeszłości. "Zaliczycie" także swoisty wstęp do archeologii, czyli przegląd epok: kamienia, brązu i żelaza. Oprócz tego omówimy sobie obrządki pogrzebowe: szkieletowy i ciałopalny. Przy okazji omawiania tego ostatniego, dowiecie się czym są popielnice twarzowe i domkowe.

Każdego, kto znajdzie się NA BURSZTYNOWYM SZLAKU czeka solidna dawka pasjonującej wiedzy na temat bursztynu. Poznacie tu przyrodnicze i historyczne ujęcia zagadnienia bursztynu. Dowiecie się o szlakach bursztynowych łączących Bałtyk z Morzem Śródziemnym, które istniały od epoki brązu przez czasy rzymskie aż do Średniowiecza. Wyjaśnimy wam także: co to jest handel wymienny i skąd się biorą tzw. importy?

Zajęcia ŚWIAT MAGII DAWNYCH SŁOWIAN przybliżą wam niegdysiejsze wierzenia i obrzędy. Dowiecie się czym był kult przyrody i kult przodków. Co więcej, poruszone zostaną takie zagadnienia jak: "świat zmarłych, a świat żywych", czy też "wierzenia pogańskie, a chrześcijaństwo".

W trakcie zajęć GDAŃSK NA SZLAKU ŚW. WOJCIECHA, podążając śladami biskupa Wojciecha – patrona Polski, dotrzemy do wczesnośredniowiecznego Gdańska. Porównamy wyniki badań historyków dotyczące początków miasta z najnowszymi odkryciami archeologów. W jakich kwestiach się różnią i dlaczego, i co ma z tym wspólnego dendrochronologia?

Kim są Słowianie? Co to jest ród, plemię, państwo? Jaka była obyczajowość średniowieczna? Co charakteryzowało władców, wojów, chłopów, rzemieślników? Tego wszystkiego dowiecie się na lekcji zatytułowanej ŻYCIE CODZIENNE W POCZĄTKACH PAŃSTWA POLSKIEGO.

Na tej lekcji wyjawiamy TAJNIKI PRACY ARCHEOLOGA. Opowiadamy o pracy w terenie, różnych metodach pracy archeologicznej i tworzeniu dokumentacji. Ponadto, wyjaśniamy, co to jest zabytek i co się z nim robi.

ŻYCIE I ŚMIERĆ W ŚREDNIOWIECZNYM GDAŃSKU Omówimy początki i rozwój miasta oraz warunki życia jego mieszkańców na podstawie wyników badań archeologicznych prowadzonych na terenie historycznego Gdańska.

Lekcja SKARBY SPRZED WIEKÓW poświęcona została zagadnieniu, którego nie sposób przecenić, mianowicie – kształtowaniu świadomości w zakresie ochrony dziedzictwa archeologicznego. To tutaj udzielimy odpowiedzi m.in. na takie pytania jak: na czym polega ochrona zabytków archeologicznych w Polsce oraz jakie istnieją rodzaje i przykłady stanowisk archeologicznych na terenie Pomorza.

Czy można sprawdzić co jest ukryte głęboko w ziemi nie rozkopując terenu badań? Otóż tak! Czasem zamiast podejmować tradycyjne badania wykopaliskowe, łatwiej i taniej jest zastosować najnowsze, nieinwazyjne metody badawcze (m.in. metody geofizyczne czy rozpoznanie z powietrza). Lekcja ARCHEOLOG BEZ ŁOPATY przedstawi ich szerokie zastosowanie w archeologii.

 

CO WARTO WIEDZIEĆ!

Terminy i godziny zajęć

Zajęcia prowadzone są od wtorku do piątku, w godzinach od 9.00 do 14.30 (początek ostatniej lekcji).

Zgłoszenia na zajęcia

Zgłoszenia przyjmujemy wyłącznie telefonicznie, pod numerem: (58) 322-21-54.

Zgłoszenia na zajęcia prosimy podawać minimum na 2 tygodnie przed planowaną wizytą wraz z tematem zajęć, liczbą uczestników, klasą, nazwiskiem nauczyciela i telefonem kontaktowym do niego, mile widziany adres e-mail do dalszego kontaktu.

Czas trwania zajęć

Zajęcia trwają ok. 60 min.

Dokładne miejsce zajęć

Zajęcia odbywają się w salach wystawowych Domu Przyrodników przy ul. Mariackiej 25/26.

Koszt zajęć

Koszt zajęć wynosi: grupy do 20 osób – 30 zł (stała opłata edukacyjna) + 6 zł od każdego dziecka (ulgowy bilet wstępu), grupy do 30 osób – 40 zł (stała opłata edukacyjna) + 6 zł od każdego dziecka (ulgowy bilet wstępu).

Opiekunowie wchodzą bezpłatnie i są zobowiązani pozostawać z grupą przez cały czas pobytu w Muzeum.

Oprowadzenie: 40 zł + 6 zł od każdego ucznia (ulgowy bilet wstępu)

Liczba uczestników

W zajęciach może brać udział maksymalnie 30 osób.

Informacje dodatkowe

W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny.

Prosimy o punktualne przychodzenie na zajęcia – grupa spóźniona ponad 15 minut może nie zostać przyjęta!

Wszelkie inne dodatkowe informacje pod numerem telefonu (58) 322-21-54 lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt

MUZEUM ARCHEOLOGICZNE W GDAŃSKU
DOM PRZYRODNIKÓW
ul. Mariacka 25/26, Gdańsk
tel. (58) 322-21-00, (58) 322-21-54
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.archeologia.pl

ZAPRASZAMY!

UWAGA! oddział BŁĘKITNY BARANEK – NIECZYNNY do odwołania.
W związku z remontem budynku spichlerza informujemy, że wystawy na ul. Chmielnej 53 w Gdańsku będą zamknięte do odwołania. Zapraszamy do pozostałych oddziałów Muzeum.

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku zaprasza dzieci i młodzież na spotkania muzealne w roku szkolnym 2015/2016. Spotkania odbywają się na terenie zabytkowego spichlerza „Błękitny Baranek” przy ul. Chmielnej 53 w Gdańsku

Program spotkań

Dla każdej z grup wiekowych przygotowany został osobny program spotkań do wyboru. Oto on:

 

PRZEDSZKOLA [pobierz pdf]

Dzień z życia archeologa to spotkanie muzealne, w którym przybliżymy wam pracę archeologa! Poznamy dokumenty, filmy oraz zdjęcia z wykopalisk archeologicznych. Ponadto, odkopiemy swoje własne zabytki w trakcie zabawy w małego archeologa.

Z kolei w spotkaniu Jak żyło się w średniowiecznym Gdańsku? głównym bohaterem stanie się tzw. uliczka hanzeatycka (zrekonstruowana uliczka dawnego Gdańska z końca XIV w.), znajdująca się na I piętrze spichlerza, którą wspólnie zwiedzimy, zwracając uwagę na stroje i wygląd gdańszczan oraz ich codzienne życie. Na zakończenie zajęć uzupełnimy karty pracy i poukładamy puzzle.

 

SZKOŁY PODSTAWOWE, KLASY I-III [pobierz pdf]

W ramach zajęć Dzień z życia archeologa zapoznamy uczestników z zawodem archeologa – narzędziami jego pracy i zabytkami archeologicznymi. Czeka nas także zabawa - stworzymy w niej własne karty zabytków!

W Świecie muzealnych skarbów przybliżymy takie pojęcia jak: muzeum, zabytek, ochrona zabytków. Poza tym zwiedzimy wystawę „Gdańsk w świecie Hanzy”, zwracając szczególną uwagę na surowce, z których dawniej wykonywano przedmioty. Omówimy także losy znalezionych przez archeologów zabytków, na koniec zaś uzupełnimy karty pracy.

Jesteście ciekawi Jak żyło się w średniowiecznym Gdańsku? Jeśli tak - doskonale! W ramach powyższych zajęć zwiedzimy uliczkę hanzeatycką (zrekonstruowana uliczka dawnego Gdańska z końca XIV w.) ze szczególnym zwróceniem uwagi na stroje, naczynia i inne przedmioty codziennego użytku ówczesnych gdańszczan oraz wykonywane przez nich zawody. Uzupełnieniem zajęć będzie wypełnienie kart zadań.

Na Spotkaniu ze średniowiecznym pielgrzymem zapoznamy się z postacią średniowiecznego pątnika i trudami pielgrzymowania. Brzmi tajemniczo? Znakomicie! Dodatkowo poznamy wizerunki świętych na różnych zabytkach oraz tzw. plakietki pielgrzymie. Zdobytą wiedzę sprawdzimy uzupełniając karty zadań.

Zajęcia Mały Joachim w średniowiecznym Gdańsku obejmują zwiedzanie uliczki hanzeatyckiej (zrekonstruowana uliczka dawnego Gdańska z końca XIV w.) i zapoznanie się z życiem codziennym dzieci – ich strojami, zabawami i zabawkami. Tym ostatnim – z epok Średniowiecza i Nowożytności – przyjrzymy się szczególnie dokładnie. Dopełnieniem zajęć będzie uzupełnienie kart zadań.

 

SZKOŁY PODSTAWOWE, KLASY IV-VI [pobierz pdf]

Spotkanie Tajemniczy obiekt obfitować będzie w moc atrakcji. Po pierwsze, przybliżymy wam pracę naukowca (archeologa, historyka sztuki) podczas zabawy z kopiami zabytków. Po drugie, zetkniecie się z „tajemniczym przedmiotem” i, niczym rasowi detektywi, będziecie mieli za zadanie zbadać go i opisać. To jednak nie koniec – zaznajomimy was także z różnorodnymi pojęciami archeologicznymi, takimi jak: zabytek czy muzeum. Zwiedzimy również wystawę „Gdańsk w świecie Hanzy”.

Spotkanie Gdańsk czasów Hanzy obejmuje zwiedzanie uliczki hanzeatyckiej (zrekonstruowana uliczka dawnego Gdańska z końca XIV w.). Podczas zwiedzania zwrócimy uwagę na stroje, naczynia i inne przedmioty codziennego użytku oraz dawne zawody. Uzupełnieniem spotkania będzie wypełnianie kart zadań.

Jeśli znajdziecie się Na pielgrzymim szlaku, to wiedzcie, iż czeka was spotkanie z tajemniczą postacią średniowiecznego pątnika! Ponadto, w ramach rzeczonych zajęć poznacie także wizerunki świętych, mapę pielgrzymek oraz plakietki ze świętych miejsc. Dodatkowo uzupełnicie karty zadań.

Jak wyglądało Dzieciństwo w dawnym Gdańsku? Dowiecie się tego zwiedzając uliczkę hanzeatycką (zrekonstruowana uliczka dawnego Gdańska z końca XIV w.) i poznając codzienne życie ówczesnych dzieci – ich stroje i zabawy. Obejrzymy także średniowieczne i nowożytne zabawki oraz uzupełnimy karty zadań.

Zajęcia o ciekawym tytule Odkrywcy i badacze szkieletów, czyli o pracy archeologa i antropologa przybliżą wam pracę wykonawców tych dwóch zawodów. Prócz tego omówimy sobie sposoby rekonstrukcji czaszek, a także uzupełnimy karty pracy.

 

SZKOŁY PONADPODSTAWOWE [pobierz pdf]

Na spotkaniu Wisłą do Gdańska - ukazanie roli i potęgi Gdańska w XV-XVI w. będziecie mieli okazję zobaczyć multimedialną prezentację, a także zwiedzić wystawę: „Gdańsk w świecie Hanzy” obejmującą zrekonstruowaną uliczkę hanzeatycką (uliczka dawnego Gdańska z końca XIV w.).

Spotkanie Kultura i sztuka w Gdańsku w XV-XVI w. to poświęcona tym zagadnieniom prezentacja multimedialna wraz ze zwiedzaniem wystawy „Gdańsk w świecie Hanzy”.

Podróż po średniowiecznym Gdańsku obejmie zaś zwiedzanie całego Muzeum razem z przewodnikiem.

 

CO WARTO WIEDZIEĆ!

Terminy i godziny zajęć

Zajęcia prowadzone są od 1 września 2015 do 24 czerwca 2016 we wtorki, środy, czwartki i piątki w godzinach od 9.30 do 14.00 (początek ostatniej lekcji).

Zgłoszenia na zajęcia

Zgłoszenia przyjmujemy wyłącznie telefonicznie, pod numerem: (58) 320-31-88.
Zgłoszenia na zajęcia prosimy podawać 2 tygodnie przed planowaną wizytą wraz z tematem zajęć, liczbą uczestników, klasą, nazwiskiem nauczyciela i telefonem kontaktowym do niego.

Czas trwania zajęć

Czas trwania zajęć dla przedszkoli i szkół podstawowych to ok. 60 min.
Czas trwania zajęć dla szkół ponadpodstawowych to 90 min.

Koszt zajęć

Grupy przedszkolne:

• do 15 osób- 30 zł (opłata edukacyjna)

• do 25 osób- 40 zł (opłata edukacyjna)

Grupy ze szkół podstawowych:

• do 20 osób- 40 zł (stała opłata edukacyjna) + 8 zł od każdego dziecka (ulgowy bilet wstępu)

• do 30 osób- 50 zł (stała opłata edukacyjna) + 8 zł od każdego dziecka (ulgowy bilet wstępu)

Szkoły ponadpodstawowe:

• 60 zł (oprowadzanie) + 8 zł od każdego ucznia (ulgowy bilet wstępu)

Opiekunowie wchodzą bezpłatnie i są zobowiązani pozostawać z grupą przez cały czas pobytu w Muzeum.

Liczba uczestników

W zajęciach może brać udział maksymalnie 30 osób.

Informacje dodatkowe

W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny.
Prosimy o punktualne przychodzenie na zajęcia - grupa spóźniona ponad 15 minut może nie zostać przyjęta!
Wszelkie inne dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu (58) 320-31-88 lub na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku
Spichlerz „Błękitny Baranek”
ul. Chmielna 53
tel. (58) 320-31-88
www.archeologia.pl, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

ZAPRASZAMY!

 

Oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku zaprasza grupy zorganizowane do zwiedzania urokliwego Grodziska w Sopocie, znajdującego się pod adresem ul. Haffnera 63. W ofercie mamy zwiedzanie połączone z nauką np. strzelania z łuku czy warsztatami – do wyboru według przedstawionych wariantów, wyjazdowe lekcje do szkół i innych placówek kulturalno-oświatowych, jak również lekcje muzealne prowadzone na terenie skansenu. [pobierz pdf]

NOWA OFERTA – LEKCJE MUZEALNE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY


Od 1 lutego 2017 roku zapraszamy grupy zorganizowane na lekcje muzealne, prowadzone od wtorku do piątku w godzinach pracy skansenu.

Tematy lekcji:

Człowiek epoki kamienia – prymitywny dzikus czy mistrz sztuki przetrwania

Uczestnicy lekcji poznają specyfikę życia ludzi epoki kamienia w oparciu o znaleziska z terenu Europy (w tym także z lokalnych stanowisk archeologicznych). Omówione zostaną surowce używane przez człowieka do produkcji narzędzi, sposoby pozyskiwania pożywienia oraz wynalazki ułatwiające życie ówczesnym mieszkańcom Europy. Celem lekcji jest ukazanie wielu płaszczyzn życia człowieka w najdawniejszych czasach, a także obalenie swoistego mitu „prymitywnego jaskiniowca”, który jeszcze często funkcjonuje w kontekście społeczności żyjących w epoce kamienia. Lekcja połączona jest z prezentacją replik narzędzi używanych w epoce kamienia

Rzemiosło w wiekach dawnych – garncarstwo

Przedstawienie historii garncarstwa od najstarszych dziejów do współczesności. W czasie spotkania zaprezentujemy różnorodne techniki wykonania naczyń ceramicznych, narzędzia oraz sposoby i techniki zdobnicze. Omówione zostaną różne sposoby wypału ceramiki oraz rodzaje pieców garncarskich. Lekcję uzupełni prezentacja multimedialna.

Rzemiosło wojenne Słowian i wikingów

We wczesnym średniowieczu Słowianie i wikingowie dominowali w rejonie Morza Bałtyckiego. Ze względu na łupieżczy charakter wypraw wikingów często dochodziło do zbrojnych konfrontacji. W ramach lekcji poruszone zostanie zagadnienie wczesnośredniowiecznej sztuki walki połączone z prezentacją uzbrojenia.

Trudne początki państwa polskiego

Ponad tysiąc lat temu zaczęło tworzyć się państwo polskie. Był to czas zmian politycznych, gospodarczych i religijnych na ziemiach polskich. Posiadamy skąpe źródła historyczne dotyczące tego okresu, ale za to bogate dane archeologiczne, które w znacznym stopniu przybliżają nam wydarzenia sprzed wieków. Lekcja oparta będzie na prezentacji multimedialnej.


CO WARTO WIEDZIEĆ:

Terminy i godziny zajęć

Zajęcia prowadzone są od wtorku do piątku w godzinach pracy skansenu. Zajęcia trwają ok. 45 min.

Miejsce

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Oddział Grodzisko w Sopocie, ul. Haffnera 63

Zgłoszenia na zajęcia

Zgłoszenia przyjmujemy wyłącznie telefonicznie, pod numerem: (58) 340-66-00.
Zgłoszenia na zajęcia prosimy podawać z tygodniowym wyprzedzeniem przed planowaną wizytą wraz z tematem zajęć, liczbą uczestników, klasą, nazwiskiem nauczyciela i telefonem kontaktowym do niego, mile widziany adres e-mail do dalszego kontaktu.

Koszt zajęć:

6zł od uczestnika
Opiekunowie wchodzą bezpłatnie i są zobowiązani pozostawać z grupą przez cały czas pobytu w Muzeum.

Liczba uczestników

W zajęciach może uczestniczyć minimalnie 5 osób, maksymalnie 40 osób.

Informacje dodatkowe

W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny. Prosimy o punktualne przychodzenie na zajęcia – grupa spóźniona ponad 15 minut może nie zostać przyjęta! Wszelkie inne dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu (58) 340-66-00 lub pisząc na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


WARIANTY ZWIEDZANIA

Zwiedzanie Grodziska przewidziane dla szkolnych grup zorganizowanych odbywa się według jednego z wariantów do wyboru.
Koszt takiego zwiedzania, w zależności od wybranego wariantu, wynosi od 6 zł do 17 zł od osoby.

WARIANT I

Czas trwania – max 60 min.
Koszt - 6 zł od osoby.
Wraz z przewodnikiem zwiedzimy: wystawę stałą „Z dziejów Sopotu - grodzisko wczesnośredniowieczne”, rekonstrukcję obozowiska z epoki kamienia oraz skansen archeologiczny (muzeum na świeżym powietrzu), tj. rekonstrukcję wczesnośredniowiecznego grodziska.

WARIANT II

Czas trwania – max 120 minut.
Koszt – 10 zł od osoby.
Wraz z przewodnikiem zwiedzimy: wystawę stałą „Z dziejów Sopotu - grodzisko wczesnośredniowieczne”, rekonstrukcję obozowiska z epoki kamienia oraz skansen archeologiczny (muzeum na świeżym powietrzu), tj. rekonstrukcję wczesnośredniowiecznego grodziska.
Dodatkowo czeka nas nauka strzelania z łuku lub rzucania oszczepem (do ustalenia przy zamawianiu), a także ognisko i pieczenie kiełbasek (zorganizowanych we własnym zakresie).

WARIANT III

Czas trwania – max 150 minut.
Koszt – 12 zł od osoby.
Wraz z przewodnikiem zwiedzimy: wystawę stałą „Z dziejów Sopotu - grodzisko wczesnośredniowieczne”, rekonstrukcję obozowiska z epoki kamienia oraz skansen archeologiczny (muzeum na świeżym powietrzu), tj. rekonstrukcję wczesnośredniowiecznego grodziska.
Dodatkowo czeka nas nauka strzelania z łuku lub rzucania oszczepem (do ustalenia przy zamawianiu), ognisko i pieczenie kiełbasek (zorganizowanych we własnym zakresie), a także 2 zabawy do wyboru (dobór zabaw uzależniony od wieku i ilości uczestników). Zabawy, z których możemy wybierać to: bieg wojownika, rzut podkową, przeciąganie liny, lub pogoń za lisem.

WARIANT IV

Czas trwania – max 150 minut.
Koszt – 15 zł od osoby.
Wraz z przewodnikiem zwiedzimy: wystawę stałą „Z dziejów Sopotu - grodzisko wczesnośredniowieczne”, rekonstrukcję obozowiska z epoki kamienia oraz skansen archeologiczny (muzeum na świeżym powietrzu), tj. rekonstrukcję wczesnośredniowiecznego grodziska.
Dodatkowo czekają nas warsztaty z garncarstwa lub myślistwa epoki kamienia (do ustalenia przy zamawianiu).

WARIANT V

Czas trwania – max 180 minut.
Koszt – 17 zł od osoby.
Wraz z przewodnikiem zwiedzimy: wystawę stałą „Z dziejów Sopotu - grodzisko wczesnośredniowieczne”, rekonstrukcję obozowiska z epoki kamienia oraz skansen archeologiczny (muzeum na świeżym powietrzu), tj. rekonstrukcję wczesnośredniowiecznego grodziska.
Dodatkowo czeka nas nauka strzelania z łuku lub rzucania oszczepem (do ustalenia przy zamawianiu), ognisko i pieczenie kiełbasek (zorganizowanych we własnym zakresie) oraz warsztaty z garncarstwa lub myślistwa epoki kamienia (do ustalenia przy zamawianiu).


CO WARTO WIEDZIEĆ!

Zgłoszenia na spotkania

Zgłoszenia przyjmujemy telefonicznie - tel. (58) 340-66-00.
Zgłoszenia prosimy dokonywać z tygodniowym wyprzedzeniem przed planowaną wizytą.
Przy zgłoszeniu należy podać wybrany wariant, liczbę i wiek uczestników, nazwisko nauczyciela i telefon kontaktowy do niego.

W razie niepogody...

Z uwagi na specyfikę obiektu (muzeum na wolnym powietrzu) zastrzegamy sobie możliwość zmiany programu edukacyjnego w zależności od warunków pogodowych.

Co należy ze sobą zabrać?

W ramach ogniska nie zapewniamy sztućców i talerzyków!

Ilość uczestników

W zajęciach może brać udział maksymalnie 30 osób.

Minimalny dolny próg wiekowy

Oferta skierowana jest do dzieci w wieku co najmniej 5 lat.

Informacje dodatkowe

W przypadku rezygnacji z zamówionego spotkania prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny.
Opiekunowie wchodzą bezpłatnie, ale mają obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas pobytu w Muzeum.
Prosimy o punktualne przychodzenie na zajęcia.


OFERTA LEKCJI WYJAZDOWYCH

W programie edukacyjnym Grodziska znajdziemy także ofertę dotyczącą, tzw. lekcji wyjazdowych. Obejmuje ona dwa spotkania do wyboru:

Od kamienia do żelaza

Jest to wykład połączony z prezentacją i warsztatami. Na spotkaniu zetkniemy się z takimi zagadnieniami jak: typ gospodarki, wynalazki epoki kamienia, typy osiedli, początki użycia metali, prezentacje technik obróbki krzemienia, narzędzia łowieckie, narzędzia pierwszych rolników.

Życie w Średniowiecznym grodzie

To wykład połączony z prezentacją. Poruszone zostaną takie zagadnienia jak: typ gospodarki, rzemiosła, formy osadnictwa, prezentacja uzbrojenia, ceramiki i narzędzi. Ewentualnie pojawią się także warsztaty garncarskie.

Wszelkie inne dodatkowe informacje można uzyskać dzwoniąc pod numer: (58) 340-66-00


Kontakt

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku
Grodzisko w Sopocie
ul. Haffnera 63
tel. (58) 340-66-00
www.archeologia.pl, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

ZAPRASZAMY!

 

Zajęcia edukacyjne realizowane są na indywidualne zamówienie. Tematyka obejmować może szeroko rozumianą archeologię, pradzieje Ziemi Gniewskiej oraz historię Gniewu ze szczególnym uwzględnieniem roli jaką w rozwoju miasta odegrał zamek.
Oferujemy również muzealne lekcje wyjazdowe

Kontakt

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku
Muzeum w Gniewie
Plac Zamkowy 2
83-140 Gniew
tel. (58) 535-35-29
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.archeologia.pl

ZAPRASZAMY!

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. polityka prywatności