Oferta edukacyjna – Dom Przyrodników

Gdzie się spotykamy?

Zapraszamy na lekcje i warsztaty muzealne dla dzieci i młodzieży do Domu Przyrodników, charakterystycznego budynku z wieżyczką przy ul. Mariackiej 25/26. Mieści się tu siedziba Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

Dlaczego warto nas odwiedzić?

Nasze zajęcia znakomicie rozszerzają standardowy program nauczania. Obejmują one zakres tematyczny od najdawniejszych dziejów ludzkości po historię XVII-wiecznego Gdańska. Podczas spotkań uczestnicy mają możliwość zapoznania się z oryginalnymi zabytkami archeologicznymi.

Program zajęć

Dla różnych grup wiekowych przygotowany został osobny program spotkań do wyboru. Oto on:

 

KLASY I-III SZKÓŁ PODSTAWOWYCH [pobierz pdf]

Zajęcia HISTORIA JEDNEGO GARNKA doskonale wprowadzą was w temat archeologii. Dowiecie się kto to jest archeolog i jak wygląda jego praca na wykopaliskach i w muzeum oraz co to są zabytki i jaką drogę pokonują od wydobycia ich z ziemi do umieszczenia na wystawie. W drugiej części lekcji zapoznacie się z życiem ludzi prehistorycznych (polowanie, wytwarzanie narzędzi krzemiennych, sztuka naskalna, wyrób i przeznaczenie naczyń ceramicznych). Uzupełnieniem lekcji będzie z kolei lepienie z plasteliny lub rysowanie.

Jesteście ciekawi jakie są legendarne początki miasta? Dowiecie się tego na spotkaniu zatytułowanych KTO MIESZKAŁ W DAWNYM GDAŃSKU. Przy okazji poznacie postać Świętego Wojciecha i posłuchacie o Tysiącleciu Gdańska. Inne zagadnienia poruszone na lekcji to: Gdańsk wczesnośredniowieczny – gród i jego mieszkańcy, a także najstarsze zawody: kowal, garbarz, szewc itd. Lekcję mogą zakończyć zajęcia plastyczne z rysowania.

Na tej lekcji zgłębicie TAJEMNICE BURSZTYNU. Dowiecie się jak powstaje oraz jakie są jego właściwości – zaprezentujemy wam zarówno legendy, jak i fakty na ten temat. Posłuchacie ponadto o bursztynie jako elemencie świata natury (inkluzje, czyli ciała obce zatopione w minerale, np. komar) oraz świata kultury (amulety i handel). Na zakończenie spotkania odbędzie się archeologiczne rysowanie lub wycinanie.

Jeśli macie w sobie żyłkę odkrywcy – świetnie trafiliście! Na tej lekcji bowiem ODKRYWAMY PRADAWNĄ AFRYKĘ. Zapoznamy was tutaj z życiem na pustyni i kulturą dawnego Sudanu. Pokażemy wam przykłady rytów naskalnych, a w ramach warsztatów – stworzymy własne.

Pod powierzchnią ziemi potrafią kryć się prawdziwe cuda. Dowiecie się tego na lekcji SKARBY UKRYTE W ZIEMI. To tutaj odpowiemy wam na pytanie: co to jest dziedzictwo archeologiczne i dlaczego należy je chronić? Podamy przykłady zabytków archeologicznych z regionu Pomorza, a także zapoznamy was ze sposobem postępowania w trakcie przypadkowego odkrycia. Na zakończenie lekcji odbędzie się quiz na temat "Archeologia – prawdy i mity", lub szkolenie małych odkrywców.

 

KLASY IV-VI SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I SZKOŁY PONADPODSTAWOWE [pobierz pdf]

Lekcja PODRÓŻ W DAWNE CZASY przejrzyście uwypukli wam różnice i podobieństwa między historią i archeologią. Dowiecie się jakie są rodzaje źródeł, z których można korzystać podczas zgłębiania wiedzy o przeszłości. "Zaliczycie" także swoisty wstęp do archeologii, czyli przegląd epok: kamienia, brązu i żelaza. Oprócz tego omówimy sobie obrządki pogrzebowe: szkieletowy i ciałopalny. Przy okazji omawiania tego ostatniego, dowiecie się czym są popielnice twarzowe i domkowe.

Każdego, kto znajdzie się NA BURSZTYNOWYM SZLAKU czeka solidna dawka pasjonującej wiedzy na temat bursztynu. Poznacie tu przyrodnicze i historyczne ujęcia zagadnienia bursztynu. Dowiecie się o szlakach bursztynowych łączących Bałtyk z Morzem Śródziemnym, które istniały od epoki brązu przez czasy rzymskie aż do Średniowiecza. Wyjaśnimy wam także: co to jest handel wymienny i skąd się biorą tzw. importy?

Zajęcia ŚWIAT MAGII DAWNYCH SŁOWIAN przybliżą wam niegdysiejsze wierzenia i obrzędy. Dowiecie się czym był kult przyrody i kult przodków. Co więcej, poruszone zostaną takie zagadnienia jak: "świat zmarłych, a świat żywych", czy też "wierzenia pogańskie, a chrześcijaństwo".

W trakcie zajęć GDAŃSK NA SZLAKU ŚW. WOJCIECHA, podążając śladami biskupa Wojciecha – patrona Polski, dotrzemy do wczesnośredniowiecznego Gdańska. Porównamy wyniki badań historyków dotyczące początków miasta z najnowszymi odkryciami archeologów. W jakich kwestiach się różnią i dlaczego, i co ma z tym wspólnego dendrochronologia?

Kim są Słowianie? Co to jest ród, plemię, państwo? Jaka była obyczajowość średniowieczna? Co charakteryzowało władców, wojów, chłopów, rzemieślników? Tego wszystkiego dowiecie się na lekcji zatytułowanej ŻYCIE CODZIENNE W POCZĄTKACH PAŃSTWA POLSKIEGO.

Na tej lekcji wyjawiamy TAJNIKI PRACY ARCHEOLOGA. Opowiadamy o pracy w terenie, różnych metodach pracy archeologicznej i tworzeniu dokumentacji. Ponadto, wyjaśniamy, co to jest zabytek i co się z nim robi.

ŻYCIE I ŚMIERĆ W ŚREDNIOWIECZNYM GDAŃSKU Omówimy początki i rozwój miasta oraz warunki życia jego mieszkańców na podstawie wyników badań archeologicznych prowadzonych na terenie historycznego Gdańska.

Lekcja SKARBY SPRZED WIEKÓW poświęcona została zagadnieniu, którego nie sposób przecenić, mianowicie – kształtowaniu świadomości w zakresie ochrony dziedzictwa archeologicznego. To tutaj udzielimy odpowiedzi m.in. na takie pytania jak: na czym polega ochrona zabytków archeologicznych w Polsce oraz jakie istnieją rodzaje i przykłady stanowisk archeologicznych na terenie Pomorza.

Czy można sprawdzić co jest ukryte głęboko w ziemi nie rozkopując terenu badań? Otóż tak! Czasem zamiast podejmować tradycyjne badania wykopaliskowe, łatwiej i taniej jest zastosować najnowsze, nieinwazyjne metody badawcze (m.in. metody geofizyczne czy rozpoznanie z powietrza). Lekcja ARCHEOLOG BEZ ŁOPATY przedstawi ich szerokie zastosowanie w archeologii.

 

CO WARTO WIEDZIEĆ!

Terminy i godziny zajęć

Zajęcia prowadzone są od wtorku do piątku, w godzinach od 9.00 do 14.30 (początek ostatniej lekcji).

Zgłoszenia na zajęcia

Zgłoszenia przyjmujemy wyłącznie telefonicznie, pod numerem: (58) 322-21-54.

Zgłoszenia na zajęcia prosimy podawać minimum na 2 tygodnie przed planowaną wizytą wraz z tematem zajęć, liczbą uczestników, klasą, nazwiskiem nauczyciela i telefonem kontaktowym do niego, mile widziany adres e-mail do dalszego kontaktu.

Czas trwania zajęć

Zajęcia trwają ok. 60 min.

Dokładne miejsce zajęć

Zajęcia odbywają się w salach wystawowych Domu Przyrodników przy ul. Mariackiej 25/26.

Koszt zajęć

Koszt zajęć wynosi: grupy do 20 osób – 30 zł (stała opłata edukacyjna) + 6 zł od każdego dziecka (ulgowy bilet wstępu), grupy do 30 osób – 40 zł (stała opłata edukacyjna) + 6 zł od każdego dziecka (ulgowy bilet wstępu).

Opiekunowie wchodzą bezpłatnie i są zobowiązani pozostawać z grupą przez cały czas pobytu w Muzeum.

Oprowadzenie: 40 zł + 6 zł od każdego ucznia (ulgowy bilet wstępu)

Liczba uczestników

W zajęciach może brać udział maksymalnie 30 osób.

Informacje dodatkowe

W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny.

Prosimy o punktualne przychodzenie na zajęcia – grupa spóźniona ponad 15 minut może nie zostać przyjęta!

Wszelkie inne dodatkowe informacje pod numerem telefonu (58) 322-21-54 lub e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Kontakt

MUZEUM ARCHEOLOGICZNE W GDAŃSKU
DOM PRZYRODNIKÓW
ul. Mariacka 25/26, Gdańsk
tel. (58) 322-21-00, (58) 322-21-54
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
www.archeologia.pl

ZAPRASZAMY!

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. polityka prywatności